Haber

Asgari ücret ne zaman artacak? Asgari ücret artışı ne zaman ve ne zaman olacak?

Asgari ücrette orta düzeyde bir artış yapılıp yapılmayacağına ilişkin tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mart 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilen AK Parti Kümelenme Toplantısı sonrası değerli açıklamalarda bulundu. Peki, Taban fiyat ne zaman artacak? Baz fiyat artışı ne zaman ve hangi tarihte olacak?

ASGARİ FİYATI NE ZAMAN YÜKSELTECEĞİM?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak orta artış için Temmuz ayını işaret etmişti. Kadro kısmı temmuz ayını beklerken kulislerde ortadaki artışın öne alınabileceği konuşuluyor.

Bu açıklamanın ardından gözler Temmuz’a çevrilirken kulislerde yeni bir tartışma dillendirilmeye başlandı. Buna göre asgari fiyattan yapılması planlanan ortadaki artışın öne çekilebileceği konuşuluyor.

Öte yandan, toplam sigortalıların yüzde 41’i olan 7 milyon 131 bin asgari ücretle çalışıyor. Ayrıca asgari ücret artışı dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Asgari ücrete yapılan ara zamda 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. Asgari ücret artışı yüzde 20, 30, 40 üzerinden değerlendiriliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR DAHİL OLACAK?

%20 artış halinde brüt 12 bin 10 lira, net 10 bin 207 lira, yüzde 30 artış halinde net 11 bin 57 lira, brüt 13 bin 10 lira, yüzde 40 artış halinde net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin lira 1 bin 11 lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu