Ekonomi

Bakan Işıkhan: Emeklilerin yüzünü güldüreceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan “Kolay kolay yıkılmayacak sağlam ekonomik yapımız sayesinde her şeye rağmen büyümeye devam ediyoruz. Bu koşulların neden olduğu enflasyonun olumsuz etkilerine karşı hem çalışanlarımızı hem de işverenlerimizi korumaya devam ediyoruz.”söz konusu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara’da düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yılı Çalışma Hayatı Sempozyumu’nda konuştu.

Bakan Işıkhan konuşmasında milyonlarca emeklinin beklediği maaş artışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye verildiğini hatırlatan Işıkhan, şöyle konuştu: “İnşallah emeklilerimizin yüzünü daha da güldürecek yeni adımlarla tüm vatandaşlarımızın refaha ortak olmasını sağlayacağız.”söz konusu.

ARTIŞ ŞİMDİDEN YÜZDE 30’A YAKLAŞTI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her 6 ayda bir enflasyon oranında zam alıyor. Temmuz ayında emeklilere yüzde 25 zam yapıldı.

Yeni yılda artış oranı Kasım ve Aralık enflasyonlarının açıklanmasıyla belirlenecek. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim ayları itibarıyla emekliler halihazırda yüzde 29,41 oranında zam almaya hak kazandı.

”Asgari Ücret Konusunda Farklı Görüşümüz Yok”

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önümüzdeki günlerde toplanacağına işaret ederek, “Asgari fiyat görüşmelerinde her zaman masada olmaya önem verdik. Son 4 yılda 6 Taban Fiyat Tespit Komitesi toplantısı yapıldı. TİSK olarak her zaman masada olduk, olmaya da devam edeceğiz. Son 6 asgari fiyatın tamamına imza attık. Hiçbirinde karşı görüşümüz yok. Ne kadar memnunuz. “Bu çalışmalarımızla geçen yıl çok önemli bir yapısal reformu hayata geçirdik. Asgari ücret üzerindeki vergi yükü 2022 yılı itibarıyla kaldırılarak, tüm çalışanların asgari fiyata kadar gelirleri üzerinden vergi muafiyeti sağlandı. Bu gelişme Türk çalışma hayatı açısından çok önemli.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu