Sağlık

İnsanlığı Yeni Bir Tehlike Bekliyor: Ölümcül Hastalık Vakalarında Ciddi Artış Gözlendi!

Deniz ürünlerinin çiğ veya yetersiz pişirilmesinden kaynaklanan et yiyen bakteri Vibrio vulnificus Amerika Birleşik Devletleri’nde artış göstermiştir. Detaylar içeriğimizde. ??İçeriğimiz teşhis amaçlı değildir ve bu amaca yönelik değildir. Bu belirtilere sahipseniz uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Kaynak:https://www.ndtv.com/feature/deadly-f…

“Vibrio vulnificus”, özellikle deniz eserlerinde bulunan ve önemli hasarlara hatta ölüme neden olabilen bir bakteri türüdür.

Deniz ürünlerinin çiğ veya yeterince pişirilmemiş olarak tüketilmesiyle oluşan enfeksiyon vücutta yaralara ve uzuvların kaybına yol açabiliyor.

İstatistiklere göre bu enfeksiyona yakalanan her 5 kişiden 1’i hastalandıktan birkaç gün sonra ölüyor.

Deniz suyunda bulunan et yiyen bakteri vibrio vulnificus, iklim değişikliği nedeniyle kıyı bölgelerine doğru ilerleyerek ABD vatandaşlarını tehdit ediyor.

Isınan sular, ABD’nin doğu kıyısı boyunca enfeksiyonlarda artışa neden oluyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan açıklamaya göre: “Bazı Vibrio vulnificus enfeksiyonları, açık bir yaranın etrafındaki etin öldüğü ciddi bir enfeksiyona neden olur.”

“Bu duruma birden fazla bakteri türü neden olabilse de, bu tür enfeksiyon kendisine ‘et yiyen bakteri’ adını verir.

The Metro’da yayınlanan makaleye göre, 1988 ile 2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.100’den fazla bildirilen yara enfeksiyonu ve 159 buna bağlı ölüm vardı.

Açıklamaya göre bu oranlarla hastalığa neden olan bakteri önemli görüldü ancak etkisi göz ardı edildi.

Ancak Nature.com’da yayınlanan son bilimsel makaleye göre, artan sıcaklıklar nedeniyle olaylar Massachusetts’e kadar uzanıyor ve önümüzdeki 10 yıl içinde New York’a da ulaşabilir.

Florida’da geçen yıl 65 olay kaydedildi, bu sayı önceki yıllara göre iki katına çıktı ve enfeksiyonlar son 30 yılda 10’dan 80’e yükseldi.

Tüm bunlarla birlikte et yiyen bakterilerin şansı toplumun iklim değişikliğine tepkisine bağlı.

Aşırı ısınma altında, enfeksiyonlar kıyıların ötesine taşınabilir. Düşük emisyon senaryosuyla karşılaştırıldığında, enfeksiyonların nispeten durağan kalması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) yapılan açıklamaya göre mide krampları, mide bulantısı, ishal, ateş, ağrı, deri lezyonları ve bu lezyonlarda olası akıntı ve renk değişikliği et- yemek bakteri vibrio vulnificus.

İçeriğimiz teşhis amaçlı değildir ve bu amaç için tasarlanmamıştır. Bu belirtilere sahipseniz uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

silopi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu