Haber

Danışma Kurulu toplanmadı, CHP Meclis’te nöbet tuttu

ANKARA-Yargıtay’ın Can Atalay kararının ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Numan Kurtulmuş ile telefonda görüşerek Meclis gündeminin belirlendiği İstişare Kurulu’nun toplanması konusunda anlaşmaya varıldı.

DANIŞMA KONSEYİ’NİN SON GÜN DURUMU

Özel, sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Sayın Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile telefonda görüştüm ve kendisinden yargı krizi ve darbe girişimine ilişkin TBMM Danışma Kurulu’nun olağanüstü toplanması talebinde bulundum. “Ev sahipliği yaptığı Filistin Heyeti ile planladığı programların ardından gün içerisinde bu yönde bir çağrı yapacağını ifade etti.”

BAŞVURU KOMİTESİNE KATILIM DUYURUSU CHP VE HDP’DEN YAPILDI

CHP ve HEDEP, Meclis Başkan Yardımcıları ve küme başkan yardımcılarının rutin gündemle katıldığı İstişare Konseyi toplantısına genel başkan ve eşbaşkan düzeyinde katılacaklarını duyurdu. İlerleyen saatlerde CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın düzenlediği basın toplantısında Danışma Kurulu toplantısının saat 16.00’da yapılacağını duyurdu.

Ancak Meclis Başkanlığı’ndaki kaynaklar, başvuru konseyinin toplanmasına ilişkin bir gündemlerinin bulunmadığını ve Meclis Başkanı’nın böyle bir davetinin bulunmadığını söyledi. TBMM Başkanlığı’ndan Siyasi Parti gruplarına da çağrıldı ve başvuru komisyonunun toplayacağı bilgilerin doğru olmadığı belirtildi.

KONSEY LİDERİ TOPU DÖNÜŞTÜRÜYOR

Gün sonunda danışma kurulu toplantısı yapılmazken, muhalefet partisi milletvekilleri, Meclis Başkanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşemediği için “yaygara çıkardığı” yorumunu yaptı.

CHP MECLİS’TE NÖBETÇİ BAŞLATTI

Yargıtay’ın tavrını protesto etmek için TBMM Genel Kurulu’nda göreve başlayan CHP’li milletvekilleri, görev listelerini oluşturmaya başladı. Milletvekilleri sabahı 20 kişilik gruplar halinde genel heyetle geçirecek. Bu gece başlayacak nöbet, hafta sonu boyunca devam edecek.

ÖZGÜR ÖZEL: GENEL KURULDAN ÇIKMAMA EYLEMİ BAŞLIYORUZ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak aldıkları karar hakkında bilgi verdi. Özel, “Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından yapılacağı duyurulan ve saat 17.00’de toplanması beklenen Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağını öğrendim. Bu durumda gereğince; Dün gerçekleştirdiğimiz olağanüstü grup toplantısında aldığımız kararla, yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu’nu toplantıya çağıracağız.” “Vazgeçmeme eylemini başlatıyoruz” dedi.

ÖZEL BİR AÇIKLAMA YAPILACAK

Bu arada Özgür Özel’in bugün saat 22.00’de TBMM Genel Kurulu’nda CHP’li milletvekillerinin gerçekleştirdiği eyleme destek vereceği ve çıkışta açıklama yapacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu