Haber

İtalya Başbakanı: Tahıl Anlaşmasını Silah Olarak Kullanmak İnsanlığa Karşı Suçtur

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilmesiyle ilgili olarak, “Dünyayı besleyen hammaddeyi silah olarak kullanmak bir başka insanlık suçudur” dedi. sözünü kullandı.

Başbakan Meloni yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın “tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi” açıklamasına tepki gösterdi.

Meloni yaptığı açıklamada, “Rusya’nın tahıl anlaşmasını durdurma kararı, daha fakir ülkeler için kimin dost kimin düşman olduğunun bir başka kanıtıdır. Saldıranla saldıran arasında ayrım yapmak istemeyen ulusların başkanları düşünsünler. Dünyayı besleyen ham maddeyi silah olarak kullanmak bir başka insanlık hatasıdır.” açıklamalarında bulundu.

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşmasının sona erdiği” açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 17 Temmuz’a kadar uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru için anlaşma fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya hemen tahıla dönecektir.” ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz anlaşmaya varılır. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmemiştir.” tabirini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu